Muhtemelen Her Gün Yenilen Yiyeceklerde Bulunan 10 Zehirli Madde

Modern toplumun hızlı temposu, insanların sağlıksız yiyecek ve toksik maddeler almasına neden olmaktadır.

 

Siz farkında olmadan, zehirli maddeler sağlığınıza ve çevrenize zarar vermektedir. İyi haber şu ki onlar hakkındaki farkındalık artıyor. Daha da artırmak için, işte yiyeceklerinizde istemediğiniz ama muhtemelen her gün yenilen yiyeceklerde bulunan 10 zehirli maddenin bir listesi..

Yiyeceklerinizde birçok toksik madde vardır ve dolayısıyla bu liste kapsamlı değildir. Ancak bu listedekiler en tehlikeli olanlardır.

 

Muhtemelen Her Gün Yenilen Yiyeceklerde Bulunan 10 Zehirli Madde - Gıda Boyası Muhtemelen Her Gün Yenilen Yiyeceklerde Bulunan 10 Zehirli Madde - Renklendirici

 1. Yapay Gıda Aromaları ve Renklendiricileri

Her şeyden önce yapay gıda aromaları ve renklendiricileri laboratuvarda elde edilmektedir. Bu nedenle onların hiçbir besin değeri yoktur. Onları, tahıllar, ekmek, kokteyller ve yoğurt dahil olmak üzere hemen hemen yediğiniz her yiyecekte bulabilirsiniz.

Her yapay lezzet, vücudunuza bir şekilde zarar verecektir. Sharon A. Cermak ve araştırma grubu tarafından yapılan bir çalışmada otizmli çocukların yapay tatlara karşı düşük tolerans gösterdiği belirtilmektedir.

Yapay renklendiriciler de vücuda zarar vermektedir. Meyve kokteyli ve şekerde bulunan renklendiricilerin, mesane kanseri ile bağlantısı vardır.

 1. Buğday ve Mısır

Her sabah tükettiğiniz rafine tahıllar sizin düşündüğünüz kadar sağlıklı değildir. Anthony J. Hanley ve arkadaşlarının çalışmalarına göre rafine tahılların inflamasyona (iltihaba) neden olduğu bildirilmektedir.

Bu listede uzak durulması gereken ürünlerden birisi de mısırdır. Mısır tatlı ve lezzetlidir, ancak taze mısır bile şüphelidir. Çiftçilerin genetik olarak onu değiştirip değiştirmediklerini söylemek de zordur.

Muhtemelen Her Gün Yenilen Yiyeceklerde Bulunan 10 Zehirli Madde - Yiyecek Muhtemelen Her Gün Yenilen Yiyeceklerde Bulunan 10 Zehirli Madde - Benzoat

 1. Sodyum ve Potasyum Benzoat

Sodyum benzoat kömürleşmiş ette bulabileceğiniz kanserojen bir zehirdir. Özellikle askorbik asitle birleştirildiğinde tehlikeli hale gelmektedir. Ali Noorafshan ve arkadaşları tarafından gerçekleştirilen bir çalışma, bu kombinasyonun sıçanların beyinlerindeki hücreleri değiştirdiğini ortaya koymaktadır.

Salata sosları, reçeller, zeytinler ve turşular gibi görünüşte zararsız yiyeceklerde bulacağınız potasyum benzoat da aynı etkiye sahiptir, çünkü enzimlerin onları parçalamasını engellemektedir.

 1. Fraksiyonel Yağ

‘Fraksiyon-Parçalama’ kelimesi kaşlarınızı kaldırmanıza sebep olabilir. Bunun anlamı, üreticilerin bir ısıtma ve soğutma işleminden geçirdikten sonra yağları, parçalara veya fraksiyonlara ayırmalarıdır. Bu şekilde yağlar sağlıksız hale gelmektedir.

Birçok üretici palm, soya fasulyesi veya kanoladan yapılan doğal olarak faydalı yağları ısıtmaktadır. Artık, enzimleri içermedikleri için bu yağlar etkili koruyucular haline gelmektedir. Bu yapay prosedür vücudunuza plastik eklemek gibidir. Bu nedenle, sentetik çamur gibi hidrojenlenmiş yağlardan kaçının !

 

Muhtemelen Her Gün Yenilen Yiyeceklerde Bulunan 10 Zehirli Madde - Monosodyum Glutamat Muhtemelen Her Gün Yenilen Yiyeceklerde Bulunan 10 Zehirli Madde - MSG Muhtemelen Her Gün Yenilen Yiyeceklerde Bulunan 10 Zehirli Madde - Sağlık

 1. Monosodyum Glutamat

Monosodyum Glutamat (MSG), maya, otolize maya özü ve bezelye proteini gibi olmazsa olmaz tatlandırıcılarınızda ustalıkla kendini gizler. Gıdaları hidrolize eder, değiştirir veya fermente eder, bu nedenle ona bağlı olan glutamik asitleri serbest bırakır. Beyazlaşıp, kristalize MSG olana kadar bu rafine işlemi devam eder.

MSG’nin herhangi bir besinsel yararı yoktur. Ayrıca, glutamat insan vücuduna zarar vermekte, yapılan araştırmalarda baş ağrısına, Parkinson hastalığına ve Alzheimer hastalığına neden olduğu belirtilmektedir.

 1. Şeker

Yapılan araştırmalar şekerin lezzetli, aldatıcı şekilde yıkıcı bir madde olduğunu göstermektedir. En sevdiğiniz alkolsüz içeceklerde bulabilirsiniz. Hayal kırıklığı yaratan şey, üreticilerin onu tatlarını arttırmak için sağlıklı içeceklere eklemeleridir.

Bu tatlı kristaller kan basıncında ani artışlara neden olmaktadır. Ayrıca hormonal dengesizliği tetiklemekte ve karaciğeri tahrip etmektedir. Yapılan yeni bir çalışma ise toksisitesine işaret etmektedir.

 1. Tatlandırıcılar

Acesülfam-K, Sukraloz ve Aspartam gibi tatlandırıcılar, gıdalarınızdaki birçok toksik madde arasındadır. Gıda üreticileri, şeker yerine, alkolsüz içkileri tatlandırmak için onları serbestçe kullanmaktadır. Şeker sık sık kilo aldırmakla suçlandığı için üreticiler ürünlerini tatlandırmak için tatlandırıcılara yönelmektedir. Susan E. Swithers tarafından gerçekleştirilen bir çalışma Acesülfam-K’nın ironik olarak metabolizmanıza zarar verebileceğini ve kilo almanıza neden olabileceğini ortaya koymaktadır.

Muhtemelen Her Gün Yenilen Yiyeceklerde Bulunan 10 Zehirli Madde - Şeker Muhtemelen Her Gün Yenilen Yiyeceklerde Bulunan 10 Zehirli Madde - Tatlandırıcı

 1. Koruyucular

Bütilhidroksianisol (BHA) ve Bütil Hidroksi Toluen (BHT) gibi koruyucular bitkisel yağları, işlenmiş gıdaları ve tahılları korurlar. Ayrıca et ürünlerinde, mikrodalgada patlamış mısırda, çorba karışımlarında, sakız, mayonez ve dondurulmuş yemeklerde koruyucu olarak propil gallat bulabilirsiniz. Bu koruyucuların yararları vardır ancak, vücudunuzda kansere neden olabilecek oksidanlardır. Yapılan bir dizi çalışma, kimyasalların midede hücre büyümesine neden olduğunu kanıtlamaktadır.

 1. Sodyum

Genellikle tuz olarak bilinen sodyum klorür hakkında uyarılar yapılır. Bu yapay oluşumun kaya tuzu veya deniz tuzu ile hiçbir ilgisi olmadığını bilmek sizi şaşırtacaktır. Kirkendall ve arkadaşlarının yapmış olduğu bir çalışmada, hipertansiyona neden olduğuna dair bazı kanıtlar vardır.

Muhtemelen Her Gün Yenilen Yiyeceklerde Bulunan 10 Zehirli Madde - Kanola Yağ Muhtemelen Her Gün Yenilen Yiyeceklerde Bulunan 10 Zehirli Madde - Soya

 1. Soya ve Kanola Yağı

Soya, kolesterol içermeyen sağlıklı gıda saygısını kazanmıştır. Yediğiniz yiyeceğin yaklaşık % 60’ında bulabilirsiniz. Araştırmalar gösteriyor ki kadınların doğurganlık için ihtiyaç duydukları hormon olan östrojene zarar veriyor. Bu nedenle, doğurganlık oranlarını düşürmekte ve hatta meme kanserine neden olabilmektedir .

Sağlıklı gıdalarda sıklıkla kullanılan bir başka ürün ise lesitindir. Lesitin, popüler bir gıda takviyesidir, ancak üreticilerin ham soyayı işledikten sonra kalan çamuru lesitin olarak kullandığını bilmek sizi şaşırtacaktır.

Kanola ya da üzüm çekirdeği yağı mükemmel bir böcek kovucudur, fakat zayıf bir besindir. Bu kanolanın genetiği değiştirilmiş mısır olduğunu öğrendiğinizde satın almaktan vazgeçeceksiniz. Bu tür ürünleri kullanmaktan kaçının.

Gıdaların hepsinde bu zehirli maddelere rastlayacaksınız, bu yüzden satın almadan önce mutlaka etiketlerini okuyunuz.

 

Prof. Dr. Berkant Kayan

Aksaray Üniversitesi

Kimya Bölümü

 

Kaynak: https://www.lifeadvancer.com/toxic-substances

 

Dostlarınızla Paylaşın !

Yorumlarınızı Paylaşın