Mersin Üniversitesi İleri Teknoloji Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi (MEİTAM)

Laboratuvar Mersin
İtibar Oyunuz
0.0
Durum Şu anda kapalı

Hakkımızda

Mersin Üniversitesi İleri Teknoloji Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi (MEİTAM)’da, konularında uzman ve eğitimli araştırıcılar tarafından ileri düzeyde araştırma ve analiz hizmetleri verilmektedir. Bunun yanı sıra üniversiteler ile diğer kamu ve özel kuruluşlarda çalışanların eğitimini kapsayacak çalışmalar da yapılmaktadır.

Merkeze bağlı Gıda Araştırma ve Uygulama Merkezi (MUGAM)Kilikia Arkeolojisini Araştırma Merkezi(KAAM) , Zemin Mekaniği Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Dil Bilim uydu merkezleri mevcuttur. MUGAM’da un ve unlu mamüllerin analizleri yapılmaktadır.  KAAM’da antik Kilikia bölgesinin uygarlık tarihindeki yerini, arkeolojisini araştırmak, tarihi eserleri korumak ve tanıtmakla ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Dil Bilim Merkezi’nde ise internet üzerinden ulaşılabilen bir grafik arayüze sahip Türkçe Ulusal Dil Derlemi yapılmaktadır.

Merkeze bağlı birimler;

– UYDU LABORATUARLARI

 KALİBRASYON LABORATUVARI

– GIDA ARAŞTIRMALARI UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ UN ve UNLU MAMÜLLER ANALİZ LABORATUVARI
– KILIKIA ARKEOLOJİSİNİ ARAŞTIRMA MERKEZİ
– DİL BİLİM ARAŞTIRMA MERKEZİ
– ZEMİN MEKANİĞİ UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ

Amaç

Başta Mersin ve Akdeniz bölgesi illeri olmak üzere tüm Türkiye’ye hizmet verebilecek şekilde, katma değeri yüksek, üretim ve tasarım aşamalarında yüksek teknoloji gerektiren yeni ürün, süreç veya malzemeleri geliştirmek;

Malzeme bilimleri, savunma teknolojileri, biyoteknoloji, biyomedikal ürün-teçhizat geliştirme teknolojileri, tıp bilimleri, biyoloji, kimya bilimi ve mühendisliği, fizik, nanoteknoloji, elektronik mühendisliği, jeoloji mühendisliği, makina mühendisliği, arkeoloji, gıda ve çevre mühendisliği gibi alanlarda, birbiriyle bağlantılı ve de disiplinler arası çalışmaya olanak tanıyan bilim dallarında çalışmalar yapmak;

Yörenin sanayici ve girişimcilerinin ileri teknolojilere dayalı her türlü ürün, süreç ve malzeme bilgisi gereksinimlerine cevap verebilmek;

Merkez olanaklarını kullanarak yüksek lisans/doktora öğrencilerinin bilimsel-teknolojik çalışmalar yapmasını sağlamak ve bu öğrencileri eğitmek, yönlendirmek ve yetiştirmektir.

mersin üniversitesi, laboratuvar, uygulama ve araştırma, labpoint    mersin üniversitesi, araştırma, araştırma laboratuvarı, uygulama ve araştırma, labpoint

HİZMETLERİMİZ

BİYOTEKNOLOJİ ANABİLİM DALI - YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

Biyoteknoloji Yüksek Lisans Programı disiplinler arası yapıya sahip olup bu programa başvuracak adayların fen bilimleri, mühendislik veya sağlık bilimlerinden lisans derecesine sahip olmaları beklenmektedir. Tıp, ziraat, hayvancılık, ilaç ve gıda endüstrisinde birçok sorunlara çözümler bulmak, üniversite-sanayi işbirliklerini geliştirerek genç ve deneyimli bireyler yetiştirmek programın hedefleri arasındadır.

NANOTEKNOLOJİ VE İLERİ MALZEMELER ANABİLİM DALI - YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Yüksek Lisans Programı disiplinler arası yapıya sahip olup bu programa başvuracak adayların fen bilimleri, mühendislik veya sağlık bilimlerinden lisans derecesine sahip olmaları beklenmektedir. Nanoteknoloji alanında genç ve deneyimli bireyler yetiştirerek ülkemizin bilimsel ve ekonomik gelişimine katkıda bulunmak, üniversite-sanayi işbirliğini arttırmak, gelişen ve değişen dünyadaki bilimsel ve teknolojik önceliklere yönelik disiplinler arası araştırmaları desteklemek, planlamak, koordine etmek ve uygulamak programın hedefleri arasındadır.

İMALAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI - YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

İmalat Mühendisliği Yüksek Lisans Programı disiplinler arası yapıya sahip olup bu programa başvuracak adayların fen bilimleri veya mühendislik bilimlerinden lisans derecesine sahip olmaları beklenmektedir. Malzeme dönüşümlerini, imalat yöntemlerini, imalat sistemlerini tasarlayabilen ve bunlar arasında gerekli bütünleşmeyi sağlayabilen genç ve deneyimli bireyler yetiştirmek programın hedefleri arasındadır.

UYGULAMALI ÇALIŞTAYLAR

Belirlenen eğitim ihtiyaçlarına göre yıl içerisinde belirli aralıklarda çalıştaylar düzenlenerek konunun uzmanı akademisyenlerle ilgili paydaşların bir araya getirilmesi sağlanmaktadır. Bu sayede konu ile ilgili teknik bilgi ve becerilerin öğretilmesi, paylaşılması, geliştirilmesi ve katılımcıların bilgi ve beceri düzeylerinin artırılması hedeflenmektedir.

İLERİ ANALİTİK CİHAZLARI EĞİTİM-SERTİFİKA PROGRAMLARI

Özel sektör kuruluşları, akademisyenler ve örgencilerin araştırma çalışmalarında ihtiyaç duydukları analitik cihazların kullanımına ait teknik bilgi ve becerilerin öğretilmesi ve geliştirilmesine yönelik olarak İleri Analitik Cihazları eğitim-Sertifika Programları düzenlenmektedir. Konunun uzmanı akademisyenler tarafından verilen eğitimler yıl içerisinde belirli aralıklarla tekrarlanmaktadır. Bu sayede Ar-Ge personelinin bilgi ve beceri düzeylerinin artırılması hedeflenmektedir.

AR-GE PROJE YAZIMI (KOBİ, KOSGEB)

Fikirden ürüne giden süreçte üniversite-sanayi işbirliğini arttıracak ticari potansiyeli yüksek fikirlerin geliştirilmesinde, projelendirilmesinde ve yönetiminde MEITAM bünyesinde kurulu olan Teknoloji Transfer Ofisince gerekli destekler verilmektedir. Kontratların oluşturulması, proje sürecinde hukuksal konularda danışmanlık, araştırıcı ve sanayici ortaklık sözleşmelerinde danışmanlık ve finansal destekler hakkında paydaşların bilgilendirilmesi sağlanmaktadır.

CİHAZLAR ve ÖZELLİKLERİ

DİĞER LABORATUVAR EKİPMANLARI

KALİBRASYON LABORATUVARI

Basınç Kalibrasyonu

Laboratuarımızda 2 farklı ölçüm aralığı olup

1) Ölçüm aralığımız 0 ile 20 bar ve çözünürlüğümüz 0,001 bar'dır.

2) Ölçüm aralığımız -0,8 ile 2 bar ve çözünürlüğümüz 0,0001 bar'dır.

Neler Kalibrasyon edilebilir;

· Manometreler

· Vakummetreler

· (Transducer – Transmitter)

· Fark Basınç Cihazları

· Basınç Anahtarları

· Tansiyon Ölçme Aleti

Sıcaklık Kalibrasyonu

Isı banyomuz -45 ile 150 C değerleri arasında istenilen ortamı yaratabilmekte

Referans termometre ile karşılaştırmalı kalibrasyon

15 farklı noktadan sıcaklık ölçümü ile ;

· Termometreler & Sıcaklık Göstergeleri

· Sıcaklık Kalibratörü

· Sıcaklık Konrol Üniteleri

· Termometre Propları (TC ve PRT)

· Sıvılı Cam Termometreler

· Tamburlu Sıcaklık – Nem Yazıcı

· Sıcaklık & Nem Ölçerler ve Kaydediciler

· Duvar Tipi Nem – Sıcaklık Ölçer

· Oda ve Laboratuar tipi Sıcaklık Nem Ölçerler(-20°C / 80°C; %10 / %90 arası)

· Etüv

· İnkübatör

· Kül Fırını

· Buzdolabı

· Otoklav

· Soğuk Oda ve depolar

yapılabilmektedir.

Elektriksel Kalibrasyon

1) mA, volt, frekans ve ohm ölçümü

2) 6 1/2 digit multimetre

3) Güç Kaynağı

Terazi

-

AKREDİTASYON BELGELERİMİZ

Analizler

MEİTAM 2015 Yılında Uygulanacak Analiz Ücretleri

 http://www2.mersin.edu.tr/uploads/737/files/formlar/Analiz_Fiyat_Listesi_11.06.2015.pdf

 

Analiz ve Kalibrasyon Fiyat Listesi

 http://www2.mersin.edu.tr/uploads/737/files/formlar/LS_007_analiz_ve_kalibrasyon_listesi_2014.pdf

 

Not:

1- Posta / kargo giderleri analizi talep eden kurum/kişiye aittir.

2- Özel analizler/metotlar için MEİTAM Yönetimi ile iletişim kurulmalıdır.

3- Mersin Üniversitesine  %70 indirim uygulanır.

4- Tüm Kamu Üniversitelerine %50 indirim uygulanır.

mersin üniversitesi, merkezi laboratuvar, uygulama ve araştırma merkezi, ileri teknoloji ve araştırma, labpoint      mersin üniversitesi, analiz laboratuvarı, uygulama ve araştırma laboratuvarı, labpoint

mersin üniversitesi, sertifika, akredite, yeterlilik, labpointmersin üniversitesi, sertifika, akredite, test, labpointmersin üniversitesi, sertifika, çevre, yeterlilik, labpoint

Dostlarınızla Paylaşın !

Görüşlerinizi Paylaşın

Oy vermek için tıklayın

Resim boyutu 1 Mb.dan küçük olmalıdır. Resimlerinizin boyutunu kaliteden ödün vermeden küçültmek için www.optimizilla.com/tr/ adresini kullanabilirsiniz.