Kahve Vücut Saatini Geriletiyor !

Araştırmacıların bulgularına göre, akşamları kahve içen kişiler sadece uykusuz kalmıyor; uykusuzluğun yanı sıra, kendi vücut saatinin ritmini de bozuyor.

 

Bilinen bir gerçek: Kendinizi yatmadan önce duble kahve ile şımartırsanız, genellikle gözlerinizi de kolay kolay kapatamazsınız. Burada suçlu olan uyarıcı madde kafein’dir.

 

Kahve Vücut Saatini Geriletiyor !  Kahve Vücut Saatini Geriletiyor !

Colorado Üniversitesi’ndeki bilim adamları ilk kez bir deneyde, bu uyarıcı maddenin sadece uykumuzu kaçırdığını değil, aynı zamanda iç saatimizi de geriye çektiğini kanıtladılar. Deneklerin normal yatma zamanlarından üç saat önce iki fincan kahvenin içerdiği kadar kafein tüketmeleriyle beraber vücut saatleri yaklaşık 40 dakika gerileme gösterdi. Bilim insanları, deneyleri için beş gönüllüye uyku laboratuvarlarında 49 gün boyunca, her akşam bir kafein hapı veya plasebo uygulayarak onları parlak veya loş ışığa maruz bıraktılar. Bütün denekler tüm çalışma prosedürlerinden geçirilerek, kendi kontrol gruplarını oluşturdular. Deney sırasında araştırmacılar, deneklerin tükürüklerini, beyindeki epifiz bezi tarafından salınan uyku hormonu melatonini düzenli olarak incelediler. Sonuç olarak; kafeinin loş ışıkta salgılattığı melatonin miktarının, üç saatlik parlak ışıkta salgılanan (ortalama 85 dakika) miktarın yarısı kadar olduğunu tespit ettiler. Ayrıca bilim adamları, moleküler seviyedeki kafeinin, normalde uyarılmayı azaltan ve uykulu hale getiren nörotransmitter olan adenosin reseptörlerini de engellediğini gösterdiler.

Kahve Vücut Saatini Geriletiyor !  Kahve Vücut Saatini Geriletiyor !

 

İyi uyumak istiyorsanız, akşam yemeğinden sonra kahve içmekten vazgeçmelisiniz. Eğer halihazırda dünyanın öbür ucundan batıya uçan bir uçakta uçuyorsanız, doğru zamanda içilen birkaç fincan kahvenin, vücut saatinizin varılacak ülkenin saat dilimine ayarlamasına yardımcı olabileceği söylenebilir…!

 

Kaynak: Spektrum.de

Dostlarınızla Paylaşın !

Yorumlarınızı Paylaşın