DAVRANIŞ VE HİSLERİNİZİN KAYNAĞI: BEYİN KİMYASALLARI

‘Her düşüncenin altında, ister rüya isterse bir eylem olsun, olağanüstü bir kimyasal dans vardır.’

Nörotransmiterler olarak adlandırılan moleküller, beyin boyunca sabit akışa sahiptir. İnsan beyninin sahip olduğu milyarlarca nöron tarafından üretilirler ve hislerimizi, hareketlerimizi ve tepkilerimizi bir orkestra şefi gibi yönetirler.

Nöronlar olarak adlandırılan özel hücreler, beyinde bilgi aktarımından sorumludur. Bu bilgiyi iletmek için, özel nöronlar veya reseptörler kullanarak, ‘nörotransmitteri tanımak ve bilgiyi hücre gövdesine iletmek için’ bir nörondan salınan ve başka bir nöron tarafından alınan nörotransmiterler adı verilen küçük kimyasalları kullanırlar. Burada, beyindeki belli başlı nörotransmitterlerin, kendine özel reseptörlerinin ve onları bağlayan diğer kimyasalların veya ilaçların bazılarına göz atacağız.

bilim ve teknoloji-beyin kimyasalları-nöronlar-labpoint

Dopamin: Zevk, ödül ve motivasyon

Mutluluk ve zevk hayatımızda olmazsa olmaz olarak nitelendirilebilir. Yemek, cinsellik ve mutluluk gibi bize kendimizi iyi hissettiren herşeyi ister ve sonuç olarak onları ararız. Beyinde bulunan tüm nörotransmitterlerin zevkle en ilişkili olanı dopamindir. (Endorfinler de büyük bir rol oynar). Sizi iyi hissettiren her şey dopamine ve beyindeki etkisine bağlıdır. Dahası, bilinen her bağımlılık yapıcı madde, beynin ‘ödül yolu’ olarak bilinen iyi hissetme deneyimini birleştiren nörolojik devre eşdeğerini, dopamin salınımını etkiler. Dopamin ayrıca olumlu yönde motive etme ve bağımlılıkta da rol oynar, bu da bir kişinin zevkli eylemleri tekrar etme ve bu hissi veren maddelere bağımlı olma olasılığını artırır.

Dopaminin beyin üzerindeki etkilerini düzenleyen, bilinen beş ana değişkeni onun D1 – D5 reseptörleridir. Bu reseptörler zevkin yanı sıra, dopaminin hareket ve dikkatten belleğe kadar bir dizi aktivitede yer almasını sağlar. Kokain ve amfetaminler gibi ilaçlar, beyindeki dopaminde keskin ve geçici bir artışa neden olur.

bilim ve teknoloji-beyin kimyasalı-dopamin-labpoint

Ne yazık ki, işler bu kadar basit değil.. Yapılan birçok araştırma ile dopaminin sadece ‘mutlu’ bir nörotransmiter olmadığını belirten görüşler giderek daha belirgin hale gelmektedir. Bazı araştırmalar dopamini bir ‘zevk’ uyarıcısı olarak düşünmememizi, daha ziyade kişinin keyif verici bir duyguyla ilişkili olmadığında bile bir eylemi tekrar etme motivasyonunu artırdığı için bir ‘motivasyon’ uyarıcısı olarak düşünmemizi önermektedir. Ayrıca beynin içinde ve dışında, bu küçük kimyasalın ne kadar önemli olduğunu gösteren bir dizi fonksiyona sahiptir.

Glutamat: Her gidişin …

Glutamat, beynin “açık anahtarı” dır. Bir ‘eksitatör nörotransmiter’ olarak bilinen bu küçük molekül, söylenenlerin hemen hemen aynısını yapar – nereye yerleşecek bir alıcı bulursa, ev sahibi nöronun heyecanlı olmasına neden olur. Kısaca beynimizin çalışmasını sağlayan maddelerdendir dersek yanlış olmaz.

Glutamat hem exitator(uyarıcı) hem inhibitör(baskılayıcı) olabilir. Nöronların %90’ı, sinapsların %80-%90’ı glutamatı kullanır ve glutamat nöronlarda veziküller içerisinde depolanmıştır.

Özellikle kortikal bölgede, bazal gangliyonlarda, prefontal kortekste, hipokampusta, serebellar kortekste glutamat nöronları yaygındır.

bilim ve teknoloji-beyin kimyasalı-glutamat-MSG-labpoint

Glutamat reseptörleri çeşitli gruplardan oluşur ve iki ana bölüme ayrılabilir: İyonotropik reseptörler – Metabotropik glutamat reseptörleri..

İyonotropik reseptörler, glutamat bağlandığı zaman iyonların ilerlemesi için kanallar oluşturur. İyonotropik glutamat reseptörleri şunlardır: NMDA (ketamin, aktivitesine bağlanır ve bloke edilir), kainat ve AMPA.

Metabotropik glutamat reseptörleri biraz daha dolaylı olarak etki ederler. Şansınız var: gıdalarda tek başına (tadı lezzetlidir) ya da lezzet artırıcı formda (monosodyum glutamat veya MSG) ortaya çıktığı için glutamat konusunda bir uzmansınız.

GABA: … dönüşü olmalı

GABA (gamma-aminobutirik asit) , glutamatın tembel ikizi olarak görev yapan nörotransmiterdir. Tek amacı, sinirleri yavaşlatmak, sinir aktivitesini bastırmak ve engellemektir. Glutamat gibi GABA reseptörleri de iki gruba ayrılır. GABA -A reseptörleri, sinir membranları üstünden iyonların akışına izin vererek GABA bağlanmasına yanıt verir. GABA -B reseptörleri, süreçteki arabulucuları içerir.

Cl iyon kanallarini açarak inhibitor görevi yapan merkezi sinir sistemi transmitteridir. Asetilkolin tarafından açılan Na+ ve K+ kanallarının açılması ile (+) polarize olan membranı depolarize eder ve iki sinaps arasındaki iletimin sağlıklı işlemesini sağlar.

bilim ve teknoloji-beyin kimyasalı-gamaaminobütirikasit-labpoint           bilim ve teknoloji-beyin kimyasalı-GABA-labpoint

Bu reseptörleri uyaran ilaçlar beyni yavaşlatır, bu nedenle alkolün bu reseptörleri etkilediğini keşfetmek şaşırtıcı değildir. GABA reseptörlerini aktive eden ilaçlar her yerde bulunur – benzodiazepinler gibi aktivatörler, insanların daha fazla uyumasına veya anksiyeteyi azaltmasına yardımcı olmak için klinik bağlamlarda kullanılır. Bu ilaçların aşırı dozda kullanımı kolaydır ve tolere edilebilir (yani aynı etkiyi elde etmek için daha fazla almanız gerekir). Bu, klinik açıdan fazla kullanılmadıkları anlamına gelir, çünkü oldukça tehlikelidirler.

Serotonin: Mükemmel hissetmek

Vücuttaki serotoninin yüzde doksan beşi aslında bağırsaktadır, fakat beyinde bulunan yüzde 5’lik serotonin ruh hali üzerinde daha büyük etkiye sahiptir. Tahmin edebileceğiniz gibi, tek bir molekül üzerinde ruh hali kadar karmaşık olan bir şeyin yükünü hafifletmek bazı şeyleri aşırı basitleştirebilirdi, ancak dikkat çekici bir şekilde bu basit molekülün aklınızda büyük bir etkisi vardır.

Serotonin ile nasıl hissettiğiniz arasındaki bağlantı, beyindeki geniş serotonin reseptörleri çeşitliliğindendir. Bu tek nörotransmitterin davranışsal etkilerinin nedeninin çok karmaşık olabileceği, farklı serotonin reseptör tiplerinin sayısına ve sahip oldukları etkilerin çeşitliliğine bağlıdır. Bu etkiler, farklı beyin bölgeleri boyunca sayısız diğer nörotransmitterlerin seviyelerinin arttırılmasına veya azaltılmasına neden olur. Bir göle bir çakıl atmak gibi, serotonin de etkinin dalgalanmasına sebep olur.

bilim ve teknoloji-beyin kimyasalı-serotonin-labpoint

bilim ve teknoloji-beyin kimyasalı-adrenalin-davranış-uyarıcı-labpoint

Depresyon, beyindeki serotonin eksikliği ile ilgilidir, bu nedenle depresyonun tedavi edilmesine yardımcı olmak için sık sık SSRIs grubu (selektif serotonin geri alım inhibitörleri), örneğin fluoksetin (Prozac) adı verilen ilaçlar reçete edilir. Bu tür ilaçlar, beyindeki toplam serotonin seviyelerinde artışa yol açarak, semptomları azaltabilir.

Eksikliğinde 5-htp aminoasidi ve b6 vitamin takviyesi yapılması gerektiği belirtilmektedir. Avokado, ananas, ceviz, erik, plantain ve domateste gibi sebze ve meyvelerde yüksek oranda bulunmaktadır.

Bazıları için insanın vücudunun en önemli nörotransmitteri, yaşamanın sebebi, mutluluğun kaynağı olarak belirtilmektedir.

Asetilkolin: Beni hatırladın mı?

Diğer şeylerin yanı sıra, asetilkolin öğrenme ve bellekte önemli bir rol oynamaktadır. Bu nörotransmitteri üreten nöronlar – kolinerjik nöronlar – beynin çeşitli bölgelerinde bulunur, burada uyarıldığında nörotransmitter depolarını bekleyen diğer nöronlara bırakırlar. Ancak herhangi bir etkiye sahip olmak için, bu nöronların doğru reseptörlere sahip olması gerekir: bu örnekte nikotinik ve muskarinik reseptörler.

Sinir-kas kavşağında, santral sinir sisteminde bulunan bir nörotransmitter olarakda belirtebiliriz. Merkezi sinir sisteminde asetilkolin salgılayan nöronların aşırı aktivitesi sonucu parkinson hastalığının geliştiği bilinmektedir.

bilim ve teknoloji-beyin kimyasalı-asetilkolin-labpoint

Merkezi sinir sisteminden gelen uyarının sinir boyunca ilerledikten sonra geldiği sinir-kas kavşağında; sinirden kasa taşınmasına olanak sağlayan maddedir. Motor son plakta yer alan sinaptik keseciklerde bulunan asetilkolin molekülleri; sinirsel uyarının gelmesiyle sinaps aralığına dökülür ve buradan eriştikleri postsinaptik membranda kolinerjik reseptörlere tutunarak kas kasılmasının şekillenmesini sağlar.

En güçlü aktivatörlerden biri olan -nikotinik reseptörlerinden- nikotin (sigaraların bu kadar bağımlılık yapmasının nedeni), asetilkolin veya nikotin onlara bağlandığında iyonların hızla geçmesine izin verir. Muskarinik reseptörler (muskarin, bir reseptör uyarıcısı ve belirli mantarlardan elde edilen bir zehir), nikotinik reseptörlerden daha yavaş bir zaman diliminde hareket eder. Muskarinik reseptörlerin en yaygın blokörlerinden biri, bazı bitkilerde bulunan doğal bir bileşik olan atropindir.

Kanabinoidler: Doğal yükseliş ?

Kanabinoidler, esrarın etkin kısmını oluşturan ve Cannabis sativa’dan elde edilen etkin maddeler manasında kullanılmaktadır. Tıp dilinde oldukça fazla kullanılan terimlerdendir.

Şüphesiz, beyin esrara tepki veriyor – buradaki soru, beynin bu ilaca bağlanma yeteneğini neden geliştirdiğidir? Aslında, kenevir bitkisinin (tetrahidrokanabinol – THC) aktif bileşeni, insan vücudunun kendi kendine yaptığı bileşimlerin doğal bir taklididir.

Vücut içinde yapılan bu THC benzeri kimyasallar grubu endokannabinoidlerdir. Bunlar reseptörleri – CB1 ve CB2’yi buluncaya kadar hücreler arasında serbestçe hareket edebilen yağlı kimyasallardır. Bunlar aktive edildikten sonra, bir dizi etki aktifleşir, bu da duygu-durum üzerindeki etkinin yanısıra ağrı hissinin azalmasından sindirim sisteminin hareketine kadar çeşitli etkiler dizisi ile sonuçlanır.

bilim ve teknoloji-beyin kimyasalı-kanabinoid-labpoint   bilim ve teknoloji-beyin kimyasalı-kanabinoid içeren ürünler-labpoint

Cannabinoidler beyninizdeki dopamin ve norepinefrin seviyelerini de etkiler. genellikle yoğun haz ve doygunluk hali, relaksasyon, kaslarda gevşeme, renk-ses ve zaman algısında değişiklikler, iştah artışı gibi etkilere yol açar ancak bazen sinirlilik haline neden olur.

Opioidler: Haşhaş türevi ağrı kesici

Renkli haşhaş alkaloid ilacın kaynağıdır, afyon (uyuşturucu – tam anlamıyla “haşhaş gözyaşları”), bu tür bileşikleri sinir sistemi içinde bağlayan sayısız opioid reseptörünün nihai keşfine yol açan bir özelliktir. Şiddetli ağrının tedavisinde günümüzde yaygın olarak kullanılan bir opioid, morfindir (Morpheus; Eski Yunan’lılarda rüya yada uyku Tanrısı).

bilim ve teknoloji-beyin kimyasalı-uyarıcı-labpoint  bilim ve teknoloji-beyin kimyasalı-uyuşturucu-morfin-labpoint

Sinir sistemi boyunca dağıtılan opioid reseptörleri OP1 – OP4, ağrının hafifletilmesi ve anksiyetenin azalması gibi beklenebilecek tüm sakinleştirici etkilere katılır, ancak bunlar eroin gibi rekreasyonel ilaçlarla aşırı miktarda alınır. Opioid reseptörlerinin doğal partnerleri, koşma, ağrı ve orgazm gibi belirli faaliyetler sırasında ortaya çıkan endorfindir.

 

Prof. Dr. Berkant Kayan

Aksaray Üniversitesi

Kimya Bölümü

 

Kaynaklar: bigpictureeducation.com, eksisozluk.com

 

Dostlarınızla Paylaşın !

Yorumlarınızı Paylaşın