Bitter Çikolata D Vitamini İçerir Mi ?

Alman beslenme uzmanları çeşitli kakao ürünlerindeki D vitamini içeriğini ölçtüler.

 

Yaz sonrası güneşli saatlerin azalmasıyla sıcak çikolata arzusu da artar. Bu durum, Alman beslenme uzmanları tarafından yapılan bir çalışmaya göre, sadece yağ ve şekerin vücudu ısıtan karışımı ile ilgili olmayabilir.

Halle-Wittenberg Üniversitesi’nden Gabriele Stangl ekibinin tespitine göre, özellikle kakao yağı ve kakao oranı %60’ın üstünde olan bitter çikolata -her 100 gramda 1.9 ile 5.5 mikrogram olmak üzere- oldukça yüksek oranda D vitamini içermektedir. Beyaz çikolata gibi diğer kakao ürünlerinin ise –her 100 gramda 0.2 ile 1.9 mikrogram olmak üzere- çok daha düşük bir oranda D vitamini içerdiği tespit edilmiştir.

Bitter Çikolata D Vitamini İçerir Mi?  Bitter Çikolata D Vitamini İçerir Mi? -çikolata -labpoint

Normal sütlü çikolata, ortalama olarak 2 mikrogram D vitamini içeriğiyle, bitter çikolatanın ancak yarısına ulaşmaktadır. Özel bir kütle spektrometresi ile yapılan ölçümlerde sonuç Güney Amerika, Afrika ve Endonezya bölgeleri dahil olmak üzere, kakaonun yetiştirildiği yere de bağlı olduğunu göstermiştir.

Bitter Çikolata D Vitamini İçerir Mi? -kakao çekirdeği-labpoint  Bitter Çikolata D Vitamini İçerir Mi? ergosterol -mantar-labpoint

Bilim insanlarına göre Kakao çekirdeği, D vitamininin ön aşaması olan ergosterol maddesinden önemli miktarda içermekte ve 1 kilogram kakao çekirdeğinde bu maddeden 3 ile 24 miligram arasında bulunmaktadır. Ergosterol maddesinin ise mantarlarda yüksek konsantrasyonda bulunduğunu öne sürülmektedir. Kakao çekirdekleri kurutulduğunda, doğal güneş ışığı ergosterolü, D vitamini haline getirmektedir. Kakao işleminde, taze çekirdekler öncelikle bir hafta kadar fermente edilir ve daha sonra kurutulmak üzere iki hafta kadar güneşte bekletilir.

 

Eğer yazın yeterince güneşlenmediğinizi düşünüyorsanız, D Vitamini takviyesinin “tatlı” şekli hiç de fena olmayabilir!

 

Kaynak: Spektrum.de

Çeviri: Labpoint Türkiye

Dostlarınızla Paylaşın !

Yorumlarınızı Paylaşın